Jdi na obsah Jdi na menu
 

Bobby Orlando

28. 9. 2011

Bobby Orlando alias Bobby O 

bobby-o.jpgVlastním jménem Robert Phillip Orlando, americký skladatel, zpěvák, producent a multiinstrumentalista se narodil roku 1958 na předměstí New Yorku v rodině učitele. Na střední škole odmítl stipendium ke studiu klasické hudby a raději se zajímal o glam rock a poslouchal T-Rex a Alice Coopera. Koncem 70’s se jeho zájem přesunul na disco a zakládá svoji první gramofirmu O’Records.

Během 80’s  složil, nahrál a produkoval stovky skladeb které realizoval na spoustě svých vydavatelstvích – O’Records, Bobcat records, Memo records, MenoVision records …

Je považován za jednoho ze zakladatelů stylu HI-NRG. Jeho produkce je snadno identifikovatelná: zvuky syntezátorů, valící se basová linka s bubny je lehce rozpoznatelná, ale také je podle mého názoru bohužel spousta skladeb jen různou variací na jedno téma.

Spolupracoval  s mnoha skupinami a zpěváky, ale občas vydává i svoje sólová alba. Sólové úspěchy měl se skladbami Whisper To A Scream, She Has A Way, I Pretend, A  Man Like Me nebo I’m So Hot For You.

Nejznámější jeho projektem je zřejmě dívčí skupina The Flirts, pro kterou složil několik alba a největší úspěchy měly skladby Helpless, Passion, Danger, You and Me.

Další známou spoluprácí jsou jeho písničky pro ungergoundovou filmovou „hvězdu“ jménem DIVINE, který měl velké úspěchy s jeho skladbami Love Reaction, Shoot Your Shoot a Native love.

Dále spolupracoval třeba i s Pet Shop boys. V roce 1983 tehdejší novinář časopisu Smash hits, Neil Tennnat jel do New Yorku dělat rozhovor s The Police a jelikož on i jeho parťák Chris Lowe byli ohromeni Orlandovým zvukem, vyhledal Tennant Orlanda a výsledkem návštěvy byla jejich spolupráce na prvních PSB skladbách West End Girls a One More Chance.

Orlando složil a produkoval spoustu skladeb různých žánrů, funky, Dance, Disco, HiNRG, které vydal mnoha skupinami které sám vytvořil a v mnohých byl jen on sám. Jeho sólový hlas je slyšet v mnoha projektech jako jsou třeba One two three, The Now.

Svoje produkce realizoval pod mnoha pseudonymy Ian Darby, The Beat Box Boys, Spooge Boy, Something/Anything, New Breed, Jonny Bankcheck, Hotline, Banana Republic, Oh Romeo, Teenrock, The New York Models, Hippies With Haircuts, Girly, Barbie & the Kens, Wow, 1 plus 1, The He Man Band, The Boyd Brothers, Nancy Dean, Ian Darby with Ya Ya, Cha Cha featuring Don Diego, Yukihoro Takanawa, This is House, Joy Toy, Dressed To Kill, Band Of South, Dynasty featuring Dexter D, The Now, "One, Two, Three", Darlene Down, The Fem-Spies, Gangsters of House, Girls Have Fun, Zwei Maenner, Gomez Presley, Gringo Lopez, Patty Phillipe, Malibu, Lilly & the Pink, Miss Tammi Dee, Mc Fritz and the P-Rockers, Charlene Davis, Claus V, Ronnie Goes to Liverpool ….atd.

Skladby které skládá se často zabývají filozofickými tématy a jeho texty často popisují neopětovanou lásku, domácí násilí, vztek a hledání pravdy.

Jeho hudbu najdeme i v několika filmech např. Noční můra v Elm Street 2.


Sólová alba:

She Has A Way (1982)

Freedom In An Unfree World (1983)

Bobby O & His Banana Republic (1985)

Outside the Inside (2005)

Bright Nothing World (2010) skladba Confess

Social Contract Theory (2011) skladba Lost Cause

Primitive Primal Scream (04/2012)

Self-Evident Truth (12.12.2012) skladba Shakedown

Idols Of The Mind (listopad 2013) průřez albem

Twilight Of The Masses (2014)

Paragon Of Energy (2015)