Jdi na obsah Jdi na menu
 

Divine

22. 7. 2012

Divine – vlastním jménem Harris Glenn Milstead (19.10.1945 – 7.3.1988)harris-glenn-milstead.jpg

Divine byl americký herec a zpěvák. Často hrál ženské role ve filmu a v divadle a jako zpěvák vystupoval v ženských šatech. Často spolupracoval s přítelem, režisérem Johnem Watersem, který mu svěřoval hlavní role a některé z filmů se staly v polovině 60s kultovní klasikou. Waters také vymyslel jeho umělecké jméno DIVINE, které používal až do své smrti.

V 70.letech hrál v několika divadelních představeních a později v 80s ve filmech Polyester a Hairspray (jeho roli v Hairspray pak v roce 2007 hrál John Travolta).

Začátkem 80s se stal diskotékovou hvězdou a spolupracoval třeba i s Bobby Orlandem. Jeho vizáž byla „božská“ – výrazné líčení, těsné šaty kopírovaly jeho tlusté tělo a do toho jeho nakřáplý hlas … to se prostě musí vidět.divinebg2.jpg

Narodil se v Baltimoru, jeho otec pocházel ze sedmi dětí a jeho maminka pocházela z 15 dětí jugoslávských emigrantů. Rodiče měli svatbu v roce 1938. Jeho táta se ze zdravotních důvodů nemohl zúčastnit 2.světové války. Rodiče dlouho chtěli založit rodinu a po dvou potratech se nakonec Divine narodil do celkem bohaté rodiny. Vzhledem k tomu, že jej rodiče rozmazlovali a dopřávali mu dostatek jídla, začal mít brzy problémy s váhou, které měl až do konce života. Ve věku 12 let se přestěhovali do Lutterville (předměstí Baltimoru) kde úspěšně vychodil a v r. 1963 ukončil střední školu. V té době se zajímal o květiny a tak první práci dostal v 15 letech v místním květinářství. V následujících letech zhubl z 80 kg na 65 kg a získal novou sebejistotu. Když mu bylo 17 let, tak rodiče zjistili že jej přitahují nejen ženy ale i muži a tak jej poslali k psychiatrovi. Brzy poté se začal učit kadeřníkem a pracoval v místním salónu. Někdy také pomáhal rodičům ve školce, kdy třeba o Vánocích v obleku Santa Clause bavil děti. Na konci roku 1964 byl podezřelý z vraždy přítelkyně Sally, ale později byl obvinění zbaven, protože policie zatkla vraha, který měl na svědomí 10 obětí.

Uprostřed 60s se Divine seznámil s Johnem Watersem, který žil v sousedství. Byl to režisér, který byl odhodlaný vytvářet nejhorší filmy v historii kinematgrafie a za tímto účelem dal dohromady skupinu herců Dreamlands. Celá tato skupina hraje ve Watersově druhém krátkém filmu Roman Candles, kde hrají zloděje oděvů. Ve Watersově filmech hraje Divine hlavně ženské role a tyto filmy tají před svými konzervativními rodiči, protože ví, že by nechápali proč to dělá.

Ve věku 23 let Divine opustil rodiče a za jejich peníze si otevřel krámek s oblečením. Krátce poté krám zavírá a nějaký čas žije v San Francisku, které bylo vstřícné homosexuální komunitě. V roce 1970 se opět objevuje v Baltimore a hraje ve Watersově filmu „Růžoví plameňáci“, který se stal jedním z největších kultovních filmů 70s a Divine se stal hvězdou undergroundu.

Do roku 1972 jej rodiče stále podporovali a platili jeho rozmařilý život, poté jim došla trpělivost a přestali ho financovat. Vzápětí se Divine sebral a ze dne na den zmizel z domova. Následujících devět let rodiče neviděl  ani neslyšel, jen jim posílal pohledy z celého světa ve kterých je informoval, jak se mu daří, ale nikdy nepřipsal zpáteční adresu. V sedmdesátých letech hraje v mnoha divadelních hrách. V roce 1979 změnil svého agenta, začal vystupovat v klubech a zde ho napadlo, že by v těchto klubech mohly mít úspěch disco písničky. Jeho první skladbou byla v roce 1981 písnička Born To Be Cheap od Henry Kriegera. Krátce poté začal spolupracovat s Bobby Orlandem. Z jejich spolupráce vzešlo několik celosvětově úspěšných singlů – např. Love Reaction, Shoot Your Shot. Po rozchodu s Orlandem spolupracuje např. s triem Stock, Aitken a Waterman z čehož vznikly další skvělé hity I’m So Beautiful nebo You Think You’re a Man a také Hard Magic.

V roce 1981 se opět setkává s rodiči. Jeho matka si přečetla o jeho kariéře v časopise Life, viděla jeho film Female trouble a na jednom z jeho koncertů mu přes svoji kamarádku, poslala vzkaz. Divine se s ní po koncertě sešel a obnovili rodinné vztahy a ačkoliv díky svému stylu života byl Divine v dluzích, nakoupil pro rodiče spoustu dárků. V tomto roce hraje ve filmu Polyester a účastní se konkurzu k filmu Ridleye Scotta „Blade Runner“. Žádnou roli nedostal, Scott měl sice  zájem s Divinem někdy spolupracovat, ale nikdy k tomu nedošlo. V roce 1985 hraje poprvé ve filmu který nenatočil Waters. Sexy komedie se jmenovala Dust in The Lust a odehrává se na divokém západě v 19. století a Divine zde hraje barovou zpěvačku. V tomto roce hraje i gangstera ve filmu Trouble in mind. Krátce před jeho smrtí dokončil Waters film Hairspray, kde Divine hraje mužskou i ženskou roli.

Zemřel ve spánku 7.3.1988 v hotelu Regency v L.A. na srdeční záchvat. Následující den měl natáčet dvojroli v sitcomu „Ženatý se závazky“ a také měl natočit roli cestujícího v letadle ve filmu Freddyho smrt – Poslední noční můra.

Během osmdesátých let se často objevoval v různých TV show, např. Late Night Show, kde představoval svoje filmy a svoji muziku a stala se z něho známá celebrita. Byl to homosexuál, i když se zpočátku označoval za heterosexuála. Velké úspěchy měl v gay klubech a často se bral za práva homosexuálů. Jeden čas žil s ženatým mužem, poté měl aféru s gay porno hercem a často měl po koncertech aférky s mladými muži. Divine měl od dětství problémy s obezitou, hodně jedl a pil spoustu Coca Coly. Jeho „hlad“ podporovalo i kouření marihuany. V posledních letech života, kdy zjišťoval, že jeho kariéra zpěváka uvadá a má problémy sehnat filmovou roli, několikrát vyhrožoval sebevraždou. O jeho životě vyšly dvě knihy. V roce 1992 vydal jeho manažer knihu „Not simply Divine“ a v roce 2001 vydala jeho matka knížku „My son Divine“. V současné době by měl mít režisér Jeffrey Schwarz rozpracován dokumentární film „I’m Divine“

Diskografie není moc velká, tři alba, pár singlů v mnoha verzích a spousta kompilací

Jungle Jezebel / My First Album – 1982, The Story So far – 1984, Made in England – 1988

Na jenom dvd vyšly jeho dva koncerty z anglického Manchestru z roku 1983 pod názvem  Shoot Your Shot & Live At The Hacienda, kvalita spíš odpovídá bootlegu.Tady jsou z koncertu třeba Shake it Up a Jungle Jezebel