Jdi na obsah Jdi na menu
 

Nena

30. 5. 2012

NENA - skupinanena1.jpeg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pod názvem Nena vystupuje od r. 1981 do r. 1987 kapela ve složení

Nena – zpěv, 1960,

Rolf Brendel – bicí, 1957, po rozpadu hraje v různých kapelách a spolupracuje s Nenou na třech albech

Carlo Karges – kytara, 1951-2002, skladatel, předtím hrál třeba v Extrabreit

Joern Uwe Fahrenkrog-Petersen – klávesy, 1960, producent a skladatel, v roce 2011 vydal album s Thomasem Andersem (ex Modern Talking)

Jurgen Dehmel – baskytara, 1958, skladatel a producent, po rozpadu pomáhal Neně se sólo alby a psal a produkoval soundtracky v Německu a s Nenou koncertoval do r.1997

Základ skupiny se sešel v roce 1979 v Hagenu, v kapele The Stripes, kde se objevuje Nena a Rolf Brendel. Tato kapela vydala v r. 1980 eponymní anglicky zpívané album ze kterého vzešly celkem čtyři singly. Menším hitem se stává skladba "Ecstasy", ale mně se nejvíc líbí skladba "Leaving The Suburbs". Se skladbou "Tell me your name" vystoupili v TV show Disco. Toto album vychází na CD v r. 1997 a reedice z r. 2004 a obsahuje tři bonusové skladby. Krátce po vydání se skupina rozpadá.

V roce 1981 se Nena a její tehdejší přítel Rolf Brendel stěhují do západního Berlína kde se dávají dohromady se zbytkem kapely a začínají tvořit.

V roce 1982 vydávají první singl „Nur Geträumt“ a poté, co s touto skladbou vystoupí v populárním TV pořadu Musikladen, se tento singl stává hitem v Německu (západním). Den po vystoupení se prodá 40.000 singlů a skladba se dostává na druhé místo v německé hitparádě. Následující rok vydávají album "NENA" a k tomuto albu vyjdou ještě další dva singly - "99 Lutballons" a "Leuchturm". „Balónky“ se stávají jejich největším hitem, který u nás později převzal Fanánek a jeho Tři Sestry. V mnoha zemích světa se stávají číslem jedna – NSR, Rakousku, Švýcarsku ale i Anglii (AJ verze), v USA se německá verze dostává dokonce na druhé místo ! Mám takový dojem, že je to asi nejlépe umístěná německy zpívaná skladba (nepočítam „Amadea“ od Falca, protože to je německo-anglická písnička).

Koncem roku 1983 vydávají singl nazvaný „? Fragezeichen“, ten předznamenává stejnojmenné album které vychází ve lednu 1984. k této desce vydávají ještě dva singly "Rette mich" a "Lass mich dein pirate sein". Největším úspěchem je titulní skladba – na špičku hitparády se dostává ve Švýcarsku, na třetí místo se dostane v NSR.

V tomto roce vychází tzv. "International album" kde je první strana v angličtině a druhá v němčině a obsahuje skladby z prvních dvou alb. Album vychází pod několika názvy - Nena, 99 Luftballons a 99 Red Balloons, First America (v Japonsku v r. 83) a z tohoto alba vychází v zámoří singl "Kino". v říjnu 1985 koncertují v Japonsku.

Zatímco první dvě řadová alba se v NSR dostala až na špičku hitparády, tak třetí album nazvané "Feuer und Flamme" se vyšplhalo „pouze“ na druhou příčku. Album vyšlo v r. 1985 a zároveň jej vydali i v AJ verzi pod názvem „It’s all in the game“. Nejúspěšnější písničkou z alba byl singl "Irgendwie, irgendwo, irgendwann, který později samotná Nena nazpívala jako duet s Kim Wilde.

V tomto roce se kapela zúčastnila charitativního projektu Band für Afrika (německá verze projektu Band Aid), kde spolu s další spoustou německých populárních kapel a zpěváků nahráli skladbu "Nackt im Wind" – třetí místo v hitparádě.

V roce 1986 východoněmecká gramofirma Amiga vydává kompilační album "NENA" se skladbami z prvních tří alb a také vychází poslední řadové album kapely "Eisbrecher" (nejlépe na 45 místě hitparády). Rok po tomto albu se kapela rozpadá a název NENA zůstává pouze pro zpěvačku, K rozpadu vedlo prý to, že kapele vadila vůdčí role zpěvačky Neny.

Po rozpadu vychází několik kompilačních alb, které shrnují tvorbu kapely – např. Die band. V roce 2006 vychází DVD Europatour 84, které mapuje koncertní turné z roku 1984, ale bohužel je to jen dokument kde jsou jen ukázky z několika písniček, které se střídají se záběry ze zákulisí atp.

Vzhledem k tomu, že je Nena stále aktivní zpěvačkou, tak také vycházejí výběry zahrnující sólovou tvorbu a tvorbu kapely – např. Alle Gute - Die Singles 1982-2002, kde je jako bonus skladba Ecstacy od The Stripes.

V roce 2013 vyšlo kompilační CD/DVD Music and Video Stars (zde je možno si pustit ukázky z klipů), kde jsou na dvd vystoupení kapely z pořadů Formel Eins, Peter's Pop Show atp jako bouns jsou tami dvě vystoupení The Stripes a první sólová skladba samotné Neny (bez kapely)

Nena – zpěvačka

nena2012.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gabriele Suzanne Kerner se narodila 24.3.1960 v Hagenu v NSR a má mladší sestru a mladšíhio bratra. Dětství prožila v Hagenu a Breckfeldu. Přezdívku Nena dostala ve třech letech ve Španělsku u moře – základem je slovo NIŇA což znamená něco jako „malá holka“.

V roce 1977 opustila před maturitou střední školu a další tři roky se učila zlatnicí.

V roce 1979 přijala nabídku od kytaristy kapely "The Stripes" aby se stala zpěvačkou v kapele, po dvou letech se rozpadají a od r. 81-87 je členkou kapely "NENA", po rozpadu se vydává na sólovou dráhu (viz. výše).

Jméno Nena zůstalo pro ní a pod tímto jménem vydává v roce 1989 svoje první sólové album "Wunder Geschen", které je úspěšnější než poslední řadové album kapely. Od té doby prakticky každý rok vydává nějaké album, ať už klasické sólové, nebo také desky pro děti, koncertní, výběrové, remixové atp. v roce 2002 oslavila Nena 20 let na pódiu albem "Nena feat Nena" (vyšlo i jako DVD). Toto album obsahuje nové verze známých hitů a největší úspěch tvoří duet s Kim Wilde – Anyplace, Anywhere Anytime (předělávka Irgendwie …) – v Německu na třetím místě, ale první v Holandsku a Rakousku.

V roce 2004 zpívá NJ/AJ verzi „balónků“ na výročním koncertu Howarda Jonese v Londýně a začátkem roku 2005 se singl "Liebe ist" z jejího nového alba "Willst Du mit mir gehn" stává jedničkou hitparády. Tato skladba je i hlavní píseň z německé telenovely "Verliebt in Berlin". Album se rychle stává platinové a je č.2 v Německu a jedničkou v Rakousku a Švýcarsku. V těchto zemích také koncem roku 2005 úspěšně koncertuje.

V dubnu roku 2007 vydává společně s Ollim a se Stephanem Remmlerem (Trio) singl "Ich kann nix dafür" z filmu Vollidiot, v říjnu tohoto roku vydává dvojalbum coververzí "Cover Me" kde jsou skladby např. od Bowieho, Rolling Stones, Rammstein, Mobbyho, Dylana …

Koncem roku 2009 vydává zatím svoji poslední řadovku "Made In Germany", podle mě je to skvělé album a v Německu se dostane až na třetí místo, v následujícím roce vychází živé koncertní 2CD a 2DVD "Made in Germany Live", kde Nena slaví svoje kulaté výročí. Výborým singlem je "Du bist so gut fur mich"

Na jaře  roku 2012 se Nena vydává na další koncertní turné nazvané"Live und akustich" a hraje zde spoustu svých hitů v dost netradičních úpravách. Viděl jsem koncert v Landshutu a musím říct, že závěrečná acapela verze „balónků“ je dost nečekaná a musím také říct, že na koncertě bylo publikum všeho věku, od dětí cca 10 letých až po důchodce.

Začátkem října 2012 vydávla Nena svoji další řadovou desku po názvem "Du bist gut" a v únoru 2015 vydává zatím poslední desku pro "dospělé" Oldschool které předchází singl "Lieder fur früher"

V osobním životě nemá vždy na růžích ustláno. Po rozchodu s Rolfem Brendlem, se v roce 1987 dává dohromady se švýcarským hercem Benedictem Freitagem. V únoru roku 1988 se jim narodil syn Christopher Daniel, ale při porodu bohužel lékaři udělali několik chyb, syn se narodil postižený, Nena málem vykrvácela  a syn nakonec po jedenácti měsících, v lednu 1989, zemřel. Začátkem dubna 1990 se jim narodila dvojčata Larissa Maria a Sakias Manuel, ale v roce 1992 se rozcházejí. Poté co se rozešla s Freitagem, žije v Hamburgu s hudebním producentem a bubeníkem Phillipem Palmem, který je o 12 let mladší a má s ním syny Samuela Vincenta (1995) a Simona Joela (1997). Na vánoce roku 2009 se Nena stala v průběhu třech dní dvojnásobnou babičkou – dcera Larissa porodila holčičku Carlu Marii a o dva dny později se její syn Sakias stal otcem syna Noaha.

Nena kromě práce na svých deskách ráda spolupracuje i s ostatními umělci, např. Westbam, TokTok, Die Atzen, Sam ragga band a také již vydala spoustu CD/MC s písničkama pro děti. Zúčastnuje se mnoha TV show, byla v německé výběrové komisi pro Eurovizi (98) a v letech 2011-13 byla porotkyní v soutěži Voice of Germany (Hlas Německa) a účastnice této soutěže, Sharron Levy, zpívala jednu skladbu na jejím koncertním tourné Live und akustisch. Nevyhýbá se ani filmovému průmyslu, zahrála si v několika filmech a nadabovala i několik rolí, např. pro film Eragon.

V roce 2005 vydala společně s novinářkou Claudií Thesenfitz autobiografickou knížku "Willst du mit mir gehn" kde popisuje svoje epizody ze života, většina příspěvků novinářky jsou rozhovory s příbuznými, přáteli a spolupracovníky.

V roce 2009 se stala spoluzakladatelkou školy Neue schule Hamburg.

Poté co jsem, v roce 2012, navštívil její koncert a co jsem si o Neně zjistil, tak mi přijde, že Nena má v Německu takovou oblibu, že jí projde cokoliv co vytvoří

 

Snažil jsem se vytvořit přehled o pojmu NENA a hledal jsem na internetu kde se dalo: wikipedie, discogs, polské stránky a nakonec jsem našel skvělé oficiální fanouškovské stránky které zahrnují skupinovou i sólovou tvorbu, diskografii včetně spousty obalů, dat o turné atp.